Nowoczesny sprzęt i domowa atmosfera.

Oddział Neonatologiczny z Oddziałem Intensywnej Opieki Medycznej jest najnowocześniejszym oddziałem w regionie łódzkim, w którym otaczamy opieką naszych najmłodszych Pacjentów i wspieramy rodziców, zapewniając im życzliwą i rodzinną atmosferę. Nad bezpieczeństwem i zdrowiem noworodków po porodzie oraz specjalistycznym leczeniem noworodków w stanach zagrożenia życia czuwa wysoko wykwalifikowany i doświadczony zespół medyczny, który kierowany jest przez dr n.​med. Pawła Krajewskiego, specjalistę neonatologa, anestezjologa. Nasz oddział spełnia warunki III-ego poziomu referencyjnego, oznaczającego najwyższe kompetencje i uprawnienia do opieki nad najtrudniejszymi przypadkami patologii noworodka.

W zależności od potrzeb noworodka oddział zapewnia:

 • opiekę nad zdrowym dzieckiem (system rooming - in)
 • intensywna opieka neonatologiczna dla noworodków urodzonych w naszym szpitalu
 • intensywna opieka neonatologiczna dla noworodków przyjmowanych z innych szpitali województwa łódzkiego
 
Mama ze zdrowym dzieckiem

Dbając o samopoczucie naszych pacjentów stosujemy system rooming-in, co oznacza, że każdy zdrowy noworodek przez cały czas jest ze swoją mamą. Ojciec i najbliższa rodzina są zawsze mile widzianymi gośćmi na oddziale – od porodu do chwili opuszczenia szpitala. Wszystkie czynności pielęgnacyjne, badanie lekarskie i zabiegi odbywają się przy mamie. Mama z małym doświadczeniem może opiekować się dzieckiem na tyle na ile pozwalają jej siły. Równolegle może liczyć na kompetentną, troskliwą pomoc i opiekę całego personelu. Propagujemy ideę karmienia piersią, uczymy technik przystawiania noworodka do piersi, radzimy, jak prawidłowo rozwijać i podtrzymywać laktację oraz jak dbać o piersi. Na oddziale fachową pomoc w nauce karmienia piersią świadczą certyfikowane położne laktacyjne. W sytuacjach trudnych możecie liczyć również na wsparcie logopedy. Wszystkim noworodkom zapewniamy wykonanie obowiązkowych szczepień i badań przesiewowych, w tym badania słuchu.

 
Intensywna opieka medyczna.

Ciężko chorym dzieciom łatwiej jest przetrwać pierwsze, najtrudniejsze tygodnie  życia, jeżeli mają zapewnioną niezbędną opiekę -  najwyższej klasy usługi medyczne wsparte nowoczesnym sprzętem ratującym życie. Wszystko to zapewnia nasz oddział neonatologii i intensywnej terapii noworodka. Opieka medyczna w naszym oddziale może trwać  nawet cztery miesiące i zależy od stopnia niedojrzałości dziecka oraz licznych problemów zdrowotnych, które obserwujemy u wcześniaków. Dla naszego zespołu jest to szczególny, delikatny i wrażliwy pacjent. Ta mała, niekiedy ledwo widoczna wśród „gąszczu” kroplówek, drenów i cewników Istotka, to człowiek, najbardziej bezbronny, nie skarżący się nigdy, a wymagający ogromnego szacunku. Wszelkie etyczne normy postępowania nabierają tu szczególnej mocy.

Każde stanowisko intensywnej opieki neonatologicznej wyposażone jest w: inkubator, respirator, monitor podstawowych parametrów życiowych (czynności serca, oddechu, ciśnienia krwi, ciepłoty ciała), zestaw pomp infuzyjnych oraz w niezbędne akcesoria jednorazowe. 

Nowoczesne i kompleksowe wyposażenie oddziału służy do ratowania ciężko chorych noworodków, w tym wcześniaków z bardzo niską urodzeniową masą ciała.

Oddział Neonatologiczny posiada również odrębne pomieszczenie z komorą laminarną, w którym przygotowywane są leki stosowane w terapii.   Oddział posiada także przy łóżkowy aparat RTG oraz ultrasonograf do diagnostyki noworodka z wszechstronnym oprogramowaniem, umożliwiającym diagnozowanie wszystkich patologii okresu noworodkowego.

 

Zakres opieki medycznej
 • diagnostyka i leczenie noworodków urodzonych przedwcześnie z małą, bardzo małą, ekstremalnie małą i niewiarygodnie małą urodzeniową masą ciała,
 • stosowanie różnych inwazyjnych i nieinwazyjnych metod wsparcia oddechowego,
 • diagnozowanie i leczenie zaburzeń metabolicznych okresu noworodkowego,
 • diagnozowanie i leczenie zakażeń okołoporodowych u noworodków,
 • diagnozowanie i monitorowanie zaburzeń czynnościowych okresu noworodkowego

 

W codziennej pracy wykorzystujemy większość stosowanych na świecie nowoczesnych metod diagnostycznych i leczniczych, w tym:

 • terapię surfaktantem, różne metody wentylacji mechanicznej i wsparcia oddechowego,
 • monitorowanie echograficzne układu krążenia,
 • kinezyterapię oddechową,
 • która skraca czas wentylacji mechanicznej,
 • wczesne kontakty matka-dziecko i „kangurowanie”,
 • szerokim panel badań w diagnostyce obrazowej m.in. radiologicznej,usg, echograficznej,
 • wczesną stymulację rozwojową.
Poradnie specjalistyczne

Poradnie specjalistyczne

Kompleksowa opieka. Przyszłe mamy, kobiety w ciąży i po porodzie otaczamy kompleksową opieką.

Więcej