KTG na życzenie
22.03.2018 |

Badanie KTG czyli kardiotokografia

KTG czyli monitorowanie czynności serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy, to jedno z podstawowych badań we współczesnym położnictwie. Wykonuje się je pod koniec ciąży i w trakcie porodu, aby wiedzieć, w jakim stanie jest dziecko, i móc jak najszybciej zareagować, gdy pojawi się zagrożenie.

 

KTG jest badaniem nieinwazyjnym, nie wiąże się z żadnym bólem ani ryzykiem.

Na brzuch przyszłej mamy zakłada się dwie głowice z czujnikami.

Jedna z nich to przetwornik ultradźwiękowy rejestrujący uderzenia serca płodu, a druga mierzy siłę i czas trwania skurczów macicy.

Obydwa czujniki połączone są z monitorem, który wyświetla lub drukuje wartości pomiarów. Standardowo badanie KTG trwa około 30 minut.

Jeśli ciąża przebiegała prawidłowo, KTG wykonuje się pod koniec ciąży najczęściej  od 38 tygodnia jej trwania.                   Jednak w niektórych przypadkach pierwsze badanie można wykonać dużo wcześniej- już od 28 tygodnia ciąży.

Po 40 tygodniu ciąży badanie powinno być wykonywane  co 2-3 dni.

Wynik informuje położną i lekarza ile razy na minutę bije serce dziecka i jaki jest stosunek rytmu serca do skurczów macicy.

Badanie KTG w naszym szpitalu jest cały czas nadzorowane i interpretowane przez położną, która na bieżąco informuje lekarza o jego wynikach. Każdy wynik KTG  jest u nas interpretowany również przez lekarza.

Wykrycie problemów z biciem serca dziecka nie zawsze musi oznaczać faktyczne zagrożenie Na nieprawidłowy wynik mogą mieć wpływ różne czynniki. Jeśli problemy z biciem serca okażą się prawdziwe nasi lekarze mogą natychmiast podjąć działania ratujące Wasze dziecko. Jeśli chciałyby Panie wykonać KTG w naszym szpitalu jest ono dostępne od poniedziałku do czwartku w godz. 9:00-22:00 oraz w piątki od godz. 9:00 do 18:30. Koszt to tylko 40 zł.

 

Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA

Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA

W miejscu, w którym każdego dnia z troską i życzliwością otaczamy opieką całą rodzinę.

Więcej